Ako pripraviť karavan na zimu

Absolvovali ste práve svoju poslednú tohtoročnú jazdu karavanom prípadne vaším obytným automobilom? Výborne! Je správny čas pripraviť ho v niekoľkých krokoch na zimný spánok, aby ste na jar mohli bez problemov opäť vyraziť na cesty.

Exteriér karavanu a obytného automobilu

Najideálnejšie riešenie je Váš karavan alebo obytný automobil na zimu zaparkovať do vykurovanej garáže, alebo haly. Nie všetci však máme takú možnosť a mnohí z nás musia svojho miláčika nechať zimovať pod holým nebom. Práve kvôli tomu by sme mali svoj karavan / obytný automobil zazimovať v niekoľkých nasledujúcich krokoch:

Neparkujte svoj karavan pod stromom, vyhnete sa tak možnému poškodeniu padajúcich konárov, trusu vtákov či napadaného lístia.

Nie je vhodné používať obyčajné plachty, ktorými sa prekrýva napr. stavebný materiál, tieto plachty nie sú vhodné na prekrytie obytného prívesu alebo automobilu.

Ochranná plachta na prekrytom prívese | Ako pripraviť karavan na zimu | Karavan centrum Turčan auto

V rámci zazimovania prívesu karavanu nezabudnite aj na zakrytie jeho oje.

Ochranná plachta na prekrytej oji | Ako pripraviť karavan na zimu | Karavan centrum Turčan auto

Dofúkanie pneumatík v obytných v obytných vozidlách

Nezabudnite na dofúkanie pneumatík na maximálny predpísany tlak, aby ste predišli ich zdeformovaniu. Ak Vám to situácia dovolí, môžete raz za mesiac vozidlo o pár centrimetrov posunúť. Ďalšou možnosťou je podložiť vozidlo podperami a tým tiež uľaviť pneumatikám.

Ostrekovače v obytných vozidlách

Vypustite nádržku ostrekovačov, pokiaľ je plná letnej zmesi, aby Vám v zime nezamrzala poprípade nepraskla. Ak ju máte plnú len z časti letnou zmesou, dolejte ju zimnou zmesou do ostrekovačov a tak je to v poriadku.

Naftové a palivové nádrže v karavanoch a obytných vozidlách

Toto iste platí aj v prípade nafty v palivovej nádrži, ak ste naposledy tankovali svoje vozidlo ešte v letnom období, palivo Vám v silných mrazoch zamrzne a v prípade, že budete potrebovať v zimnom období s vozidlom popodísť(kvôli pneumatikám), alebo budete chcieť vyraziť na zimnú lyžovačku karavanom, môže sa Vám stať, že nafta bude zamrznutá a nenaštartujete svoje auto. Budete musieť počkať kým sa oteplí a nafta rozmrzne.

Riešenie je ešte do palivovej nádrže naliať aditívum pre naftové motory a krátko sa s vozidlom previezť, aby sa nafta s aditívom premiešala a dostala sa do celého palivového systému.

  • Vypustite nádržku ostrekovačov pokiaľ tam máte letnú zmes, ak tam je len časť môžete ju doplniť zimnou zmesou
  • Dajte si pozor aj na letnú zmes nafty v zimnom období

Pred samotným zaplachtovaním karavanu je dobre ho z vonku umyť vrátane strechy, ale treba dávať pozor, strecha nie je určená na chodenie po jej povrchu. Na umývanie môžete použiť prípravky pre karavanistov ako saponáty, teleskopické kefy, alebo odstraňovače čiernych stekancov. Všetky tieto prípravky nájdete v našom e-shope.


Nezabudnite, že po umytí je potrebné karavan nechať vyschnúť, aby ste ho nezaplachtovali mokrý, aby Vám nezačal plesnieť. Platí to aj pri rannej námraze. Ideálne je ho zaplachtovať cez deň kým svieti slniečko a strecha a bočné steny sú suché.

Kým Vám karavan uschne, môžete ešte ošetriť všetky tesnenia na oknách, dverách, klapkách silikónovým sprejom na tesnenia.

Umytie autokaravanu pred zimou | Ako pripraviť karavan na zimu | Karavan centrum Turčan auto

Interiér karavanov a obytných vozidiel

Najdôležitejšie je dôkladne vypustiť celý vodovodný systém v karavane a obytnom automobile.

Každá nádrž na vodu má svoj vypúštací ventil, ten treba uvoľniť, aby sa voda z nádrže dostala von. Z vrchnej časti nádrže máte poväčšine aj servisné víčko pre udržbu (väčšie červené, alebo modré víčko), toto tiež ne zimu nechajte vyskrutkované. Samotné nádrže byvajú poväčšine uložené v sedení, takže matrac aj s doskou môžete tiež nechať odklopené.

Kombinovanie kúrenie s integrovaným bojlerom a kúrenie v karavanoch

Pri kombinovaných kúreniach s integrovaným bojlerom na vodu je protimrazový ventil (Frost control), ktorý automaticky vypustí vodu z bojlera už pri poklese teploty na +5 C . Pri 230V bojleroch (vačšina obytných prívesov) je pri bojleri otočný výpustny ventil, ktorý treba uvoľniť. Otvorte všetky batérie na vodu, ktoré sa vo vozidle nachádzajú. Dbajte na to, aby batérie boli otvorené na stred, nie len na jednu stranu, čiže teplú, alebo studenú vodu. Mali by ste počuť, ako ich pri už vypustenej nádrži na vodu a spustenom čerpadle odvzdušní. Pozor, aby Vám čerpadlo neostalo příliš dlho pracovať na prázdno, mohlo by totiž dôjsť k jeho poškodeniu. Môžete tiež hadice a celý vodovodný systém prefúknuť vzduchom. Pre jednoduchosť si môžete namontovať zariadenie na prefúknutie systému vzduchom.

Je naozaj veľmi důležité sa vody zbaviť dôkladne vo vašom karavane skôr ako začnú mrazy.

Servisné víčko nádrže + výpustný ventil | Ako pripraviť karavan na zimu | Karavan centrum Turčan auto

Zazimovanie chladničky a skriniek pre karavan na zimu

Chladničku nechajte otvorenú počas celého obdobia nepoužívania a vyberte si z nej všetky potraviny. Tak isto si vyprázdnite skrinky, hlavne veci ktoré by mohli navlhnúť (periny, vankúše, oblečenie, uteráky), potom potraviny, tiež tekutiny, ktoré by Vám mráz mohol roztrhať a narobiť tak škody v karavane / obytnom aute.

Dvierka skriniek wc a sprchy v karavanoch a obytných vozoch

Dvierka skriniek, dvierka WC a sprchy nechajte otvorené aby ste dosiahli cirkuáciu vzduchu. Zabránite tak tvorbe plesní alebo nepríjemnému zápachu. Matrace sa snažte niečim vypodložiť, alebo ich oprite aby mohli dýchať a bolo zabezpečené prúdenie vzduchu. Skontrolujte, či máte dobre zatvorené všetky strešné aj bočné okná. Roletky a sieťky nechajte zrolované, nebudú tak namáhané pružiny a predĺžite tak ich životnosť. Celý interiér karavanu si povysávajte a umyte vrátane skriniek, chladničky, sprchy.

Keď už budete umývať, možete si vyčistiť a umyť aj nádrž na vodu. Do vozidla môžete vložiť aj odvlhčovače.

Chemické WC pri obytných prívesoch je väčšinou pevné a má vlastnú nádržku na splachovanie. Vyprázdnite ju buď splachovaním, alebo odpojením hadičky na ukazovateli. Samotnú WC kazetu tiež vyprázdnite a vyčistite prostriedkami na to určenými.

Všetky gumené tesnenia ošetrite silikónovým sprejom

Pri obytných automobiloch je poväčšine otočné chemické WC a to je napájané z centrálnej nádrže na vodu (vyššie sme si písali ako vodu vyčerať). Nezabudnite pri už vyprázdnenej nádrži a otvorených batériách na vodu pustiť aj splachovanie samotného WC, pretože aj tu sa v hadici ešte nachádza voda, ktorá by mohla zamrznúť.

Elektrické zariadenia a akumulátory

Odpojte všetky elektrické zariadenia vo vozidle, nestačí len „Standby“. Vo väčšine vozidiel pri vypnutí hlavního vypínača vypnete komplet celý elektrický systém. Môže sa ale stať, že niektoré zariadenia sú pripojené priamo na batériu, preto si skontrolujte aby boli naozaj všetky elektrické zariadenia v „Off“ režime. Pred zimou nabite všetky akumulátory a v priebehu zimy priebežne kontrolujte ich stav. Raz za mesiac je dobré karavan alebo obytný automobil na dva tri dni napojiť na elektriku. Následne kábel odpojte, aby boli dodržiavané nabíjacie a vybíjacie cykly. Môžete akumulátory z vozidla vybrať úplne a dôkladne nabité ich uskladniť v teplej miestnosti. Takto nabité a uskladnené akumulátory budete mať na jar v dobrej kondícii.

Plynové fľaše a plynové spotrebiče v karavanoch

Uzatvorte si aj plynové fľaše a skontrolujte aj všetky plynové spotrebiče. Ak je to možné, skladujte fľaše mimo karavanu, napr. v garáži. Fľaše si tiež prekontrolujte či sú v poriadku, prípadne ak sú prázdne, vymeňte si ich za plné a tie si uskladnite na prvú jarnú cestu. Ak chcete vedieť koľko plynu sa vo fľaši nachádza, možete použiť napríklad digitálnu ručnú váhu , alebo si na flašu pripnite Truma Level control a pomocou bluetooth aplikácii na svojom mobile budete vidieť aký stav plynu v ktorej fľaši máte.


Počas samotnej zimy môžete občas vo vozidle zakúriť, alebo na chvíľu otvoriť okná a dvere a vozidlo prevetrať. Pri dôkladnej príprave na zimu možno zistíte chyby, nedostatky či poškodenia na Vašom vozidle a môžete si naplánovať servis Vášho miláčika. V zimnom období v karavanových centrách je o niečo menej práce a vďaka tomu nemusíte dlho čakať na termín, ako to býva v hlavnej sezóne.

Nájde sa tu aj priestor na domontáž rôznych doplnkov a príslušenstva.

Ak ste zaneprázdení, alebo si nie ste istí či svoj karavan / obytné auto zazimujete správne, môžete sa obrátiť na nás a my Vám vozidlo zazimujeme.

Verím, že sme Vám týmto článkom aspoň trochu pomohli pripraviť Vaše autíčko či karavan na zimný spánok. Ďakujeme, že ste si našli čas na prečítanie nášho článku o tom Ako pripraviť karavan na zimu. Ak Vám je stále niečo nejasné neváhajte nás kontakovať na nižšie spomenutých kontaktoch, alebo na mail: info(zavínač)turcan-auto.sk

www.turcan-auto.sk

tel.: +421 / 43 / 4270445