ako pripraviŤ karavan na sezónu titulná fotka

Príprava karavanu na sezónu

Snežienky, prvosienky a prvé teplé slnečné lúče signalizujú príchod jari. Po zime sme zvyknutí vykonávať jarnú údržbu svojho domu, záhradky či karavanu

Aby náš prvý výlet dopadol podľa očakávaní, je potrebné pár vecí skontrolovať a pripraviť. Poďme si spoločne pozrieť, na čo sa zamerať.

Načo sa zamerať pri príprave karavanu na sezónu

Príprava interiéru karavanu, alebo obytného vozidla:

Vetranie 

Otvorte všetky okná a dvere, aby sa obytný priestor poriadne vyvetral. Kým sa bude vetrať, môžete zatiaľ poutierať interiér od prachu a ponosiť doň naspäť všetky textílie, ktoré v ňom zvyknete mať počas roka. Ak ste pred zazimovaním textílie zabudli vybrať, vyperte ich.

Príprava karavanu na sezónu hovorí aj o tom, že musíte vaše obytne vozdilo poriadne vyvetrať
Poriadne si vyvetrajte svoje obytné vozidlo | Príprava karavanu na sezónu | Turčanauto karavan centrum

Čistenie vodovodného systému v obytnom vozidle

Ako správni karavanisti vieme, že je potrebné aspoň dva razy do roka kompletne vyčistiť vodovodný systém. Najlepšie pred sezónou a po sezóne.

Vieme, že je to zdĺhavejší proces a potrebujeme nechať prípravky pôsobiť cez noc a preto vykonávame čistenie nádrží až vtedy, keď sa nočná teplota nedostane pod nulu, prípadne necháme vozidlo temperovať. 

Kontrola plynu v obytnom vozidle

Vizuálne skontrolujte plynové ventily a hadice či nie sú poškodené. Skontrolujte si tiež expiráciu plynových hadíc podľa dátumu vyrazeného na plynovej hadici. Buď je na nej tzv. “production date” čiže dátum výroby alebo tzv. “Expiration date” – dátum expirácie hadice. Životnosť hadíc je zväčša 5 rokov, potom by ste mali hadice vymeniť, lebo po piatich rokoch už môže dôjsť k ich popraskaniu a znehodnoteniu. 

Skontrolujte stav plynu vo fľašiach digitálnou váhou alebo pomocou ukazovateľa stavu plynu.

Príprava karavanu na sezónu a kontrola stavu plynových bômb.
Kontrola váhy plynovej fľaše pomocou digitálnej váhy | Príprava karavanu na sezónu | Turčanauto karavan centrum

Ak sú fľaše prázdne, dajte si plyn doplniť alebo si vymeňte fľaše za plné (podľa toho aké máte fľaše). Následne plyn zapojte, fľašu otvorte, zapnite plynový alarm, aby ste sa uistili, že Vám plyn neuniká a po tejto kontrole odskúšajte plynové spotrebiče, či fungujú. Ak zistíte, že niečo nefunguje, objednajte sa u nás na servis a my Vám to dáme do poriadku. 

Kontrola elektriky v obytnom vozidle

Mnohí z nás si na zimu vyberajú zo svojho obytného vozidla nadstavbovú batériu a na zimu ju odkladáme niekam do tepla. Po zime je vhodné na nej očistiť kontakty, odstrániť hrdzu a batériu pred opätovným vložením do karavanu nabiť. 

Po zapojení batérie odskúšame všetky svetlá a elektrické spotrebiče, či správne fungujú. Nezabúdajme odskúšať aj všetky zásuvky. 

Príprava karavanu na sezónu zahŕňa v sebe aj komtrolu elektriky vo vašom obytnom vozidle.
Po zime je dobre skontrolovať či funguje v karavane elektrika | Príprava karavanu na sezónu | Turčanauto karavan centrum

Príprava exteriéru

Ak ste nemali karavan zazimovaný, je potrebné postarať sa aj o vonkajšiu stranu vozidla. Ak ste na ňom mali aspoň ochrannú plachtu, nebude Vás čistenie zvonku stáť veľa času. No ak nie, práce máte viac. 

Umytie obytného vozidla:

Začneme umytím vozidla autošampónom a teleskopickou kefou a spláchneme z neho hrubú špinu. Po jej odstránení na povrchu zostávajú nepekné čierne stekance, ktoré len tak kefou neodstránime. Práve preto je skvelé mať po ruke Yachticon – Super čistič, ktorý zaručene funguje. My ho používame celoročne, pretože okrem čiernych stekancov dokonale odstraňuje aj ďalšie nečistoty. 

Príprava karavanu na sezónu a jeho umývanie
Čierne stekance odstraňujeme Yachticon čisitčom | Príprava karavanu na sezónu | Turčanauto karavan centrum

Vizuálna kontrola vozidla

Pred uvedením vozidla do prevádzky je potrebné skontrolovať aj stav pneumatík, ich dezénu, poprípade ich po zime môžeme dofúkať. 

Príprava karavanu na sezónu zahŕňa aj kontrolu pneumatík na vašom vozidle.
Skontrolujeme si stav pneumatík svojom karavane, alebo obytnom vozidle | Príprava karavanu na sezónu | Turčanauto karavan centrum

Ďalej skontrolujeme nárazníky či nedošlo počas zimy k ich popraskaniu, skontrolujeme tiež svetlá a odrazky.

Súčasťou prípravy karavanu na sezónu je aj kontrola svetiel na vašom obytnom vozidle.
Skontrolujeme si stav svetiel vo svojom karavane, alebo obytnom vozidle | Príprava karavanu na sezónu | Turčanauto karavan centrum

Ak sú prasknuté alebo vypálené žiarovky, náhradné diely môžete zakúpiť aj u nás. 

Príprava kempingovej výbavy

Aby nás naozaj nič nezaskočilo, skontrolujeme si ešte svoju kempingovú výbavu a jej opotrebenie. Kempingový kuchynský riad, poháre, tie zvyknú časom popraskať a po nejakej dobe je vhodné ich vymeniť za nové. 

Príprava karavanu na sezónu zahŕňa aj kontrolu grilu.
Skontrolujeme si či z kempingovej výbavy niečo nie je poškodené | Príprava karavanu na sezónu | Turčanauto karavan centrum

Tiež skontrolujeme kempingové stoličky a stôl, či sa nezlomil nejaký kĺb, stav grilu, podkladacích klinov, pripájacích káblov a iných potrebných doplnkov, bez ktorých si už svoje kempovanie nevieme predstaviť. 

Príprava karavanu na sezónu, ktorej súčasťou je aj kontrola kempingových vecí
V našom karavan cetre si s Vami vždy prejdeme zoznam kemping výbavy, aby Vám nič nechýbalo | Príprava karavanu na sezónu | Turčanauto karavan centrum

Doslúžilo niečo z toho alebo ste rozmýšľali, že by ste ešte niečo doplnili? Na našom e-shope Vám ponúkame široký sortiment kempingovej výbavy a novinky na rok 2022, stačí si vybrať.

Samozrejme nezabúdajte ani na bezpečnosť viacej v našom článku o protipožiarnej prevencii.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *